Stymulacja TDCS w ćwiczeniach percepcji wzrokowej na turnusach rehabilitacyjnych dla dzieci.

Percepcja wzrokowa stanowi ważny aspekt ogólnego rozwoju dziecka, o czym nie zapominamy na naszych turnusach! Problemy w jej zakresie powodują u naszych pacjentów pogorszenie już istniejących problemów z integracją sensoryczną dotyczącą innych bodźców. W ogólnym ujęciu percepcja wzrokowa to zdolność rozpoznawania i różnicowania bodźców wzrokowych, które znajdują się w polu widzenia człowieka, które następnie są interpretowane i kategoryzowane w zależności od doświadczeń i okoliczności.

Co się dzieje, gdy percepcja wzrokowa u dzieci jest zaburzona?

Człowiek nabywa zdolność percepcji wzrokowej między 3 a 8 rokiem życia. Wtedy wyraźnie dostrzega kształty, barwy, wielkości, a także zapamiętuje oraz wyobraża sobie różne przedmioty. Zaburzenia percepcji wzrokowej są widoczne już u bardzo małych dzieci. Maluch z tymi zaburzeniami nie patrzy na zabawki, nawet jeśli trzyma je w ręku, nie interesuje się nimi, nie układa klocków czy obrazków. Dziecko ma problemy ze śledzeniem ruchu przedmiotów, zwykle towarzyszy temu niskie napięcie mięśniowe i wyraźnie opóźniony rozwój ruchowy oraz kłopoty z samodzielną obsługą. Kurczowe trzymanie się poręczy na schodach, niechęć do gier ruchowych czy zaburzona orientacja w przestrzeni także mogą być pierwszymi symptomami zaburzeń. Starsze dzieci, mają problem z odczytaniem drobnego druku albo czytają wolniej niż rówieśnicy. Dzieci z zaburzeniami percepcji wzrokowej przechylają głowę lub nierówno układają zeszyty i książki podczas pisania i czytania. 

Pierwsze Symptomy Zaburzenia Percepcji Wzrokowej U Dzieci 2
PORADY DLA RODZICÓW

Czym jest Stymulacja DTCS? Czy jest ona bezpieczna dla dzieci?

Stymulacja TDCS (Transcrianial Direct Current Stimulation) jest innowacyjną i bezpieczną, bo nieinwazyjną, metodą terapii centralnego układu nerwowego, która wykorzystuje prąd stały o bardzo niskim natężeniu do stymulacji kory mózgowej pacjenta. Dzięki tej stymulacji dochodzi do łagodnej polaryzacji mózgu, co z kolei przyczynia się do szybszego tworzenia się zupełnie nowych połączeń nerwowych oraz efektywniejszego wypracowywania lub przywracania utraconych funkcji organizmu. Natężenie prądu wykorzystywane w terapii przy użyciu DTCS jest zbliżone do fizjologicznie występujących prądów w ciele człowieka, dlatego mózg pacjenta odbiera je jak swoje własne, nie stanowią one więc żadnego zagrożenia dla organizmu i mogą być z powodzeniem stosowane w terapii zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

Wykorzystanie stymulacji DTCS w ćwiczeniach percepcji wzrokowej.

Metoda stymulacji TDCS posiada szerokie wykorzystanie w terapii małych pacjentów, między innymi we wspomnianych wcześniej problemach z percepcją wzrokową. Poprzez odpowiednie ułożenie elektrod możemy efektywnie stymulować konkretne obszary mózgu naszego pacjenta, dzięki czemu dużo lepiej radzi on sobie z zadawanymi przez Terapeutę ćwiczeniami. Tym samym stymulując obszar mózgu dziecka odpowiedzialny za percepcję wzrokową, sprawiamy, że dzieci dużo efektywniej wykonują ćwiczenia, ponieważ wzmaga się działanie odpowiednich obszarów kory mózgowej odpowiedzialnej za dane funkcje. W naszym Centrum staramy się naszym podopiecznym urozmaicać ćwiczenia, wykorzystując do nich ciekawe i kolorowe narzędzia (szczególnie ważne przy stymulacji percepcji wzrokowej!). Nasi mali wojownicy wręcz uwielbiają “zabawy” z naszymi kolorowymi klockami, które z nieskrywaną radością układają na podświetlanym, ledowym stole! 😁😁😁 Dodajmy, że poziom ich kreatywności przy tym ćwiczeniu jest wręcz imponujący! ❤️👍

Zostaw komentarz