A teraz kolejna nowinka terapeutyczna w służbie terapii logopedycznej i nie tylko – mikroprady. Stymulacja mikroamperowa ( MES) jest terapią, w której prądy mają bardzo małe natężenie mierzone w uA od 1 – 999uA. W porównaniu z innymi metodami stosuje się bodźce poniżej progu odczuwania Mikroprądy nie są więc odczuwane przez pacjenta. Przebieg ma kształt prostokątny z tzw. nadstrzałem o amplitudzie równej amplitudzie prostokąta. Terapia mikroprądami jest przykładem oddziaływania słabego.
Jedna z teorii działania mikroprądów opiera się na stwierdzeniu, że procesy chorobowe powodują obniżenie potencjału elektrycznego komórek. Eksperymenty naukowe potwierdziły, że w trakcie terapii mikroprądami dochodzi do następujących procesów: zwiększa się produkcja ATP, wzrasta synteza protein, rośnie transport aminokwasów. Wymienione procesy przyczyniają się do przyspieszenia metabolizmu czy pobudzenia procesów regeneracyjnych. Stosowanie tej terapii pozwala na zwiększenie przewodnictwa neutronowego, obniżenie napięcia mięśniowego, zwiększenie zakresu ruchu w stawach, poprawa unaczynienia w naczyniach włosowatych .
Terapia logopedyczna oraz manualna wspomagana mikroprądami maksymalizuje efekty u dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym, pozwala na poprawę ruchomości stawów po leczeniu ortodontycznym a także stosowane podczas masażu mięśni twarzy pozwala poprawić motorykę oralna u dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym. Na naszym filme nasz miłośnik terapii wszelakich Czaruś!