Nowoczesna okularografia jako element dignostyki dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Nowoczesna okularografia jako element dignostyki dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Dziś słów kilka o diagnostyce i oczach. Okulografia (ang. eye tracking, śledzenie ruchów gałek ocznych) – jest to technika stosowana od ponad 100 lat w takich dziedzinach, jak psychologia, medycyna. Jest to nic innego jak interakcja człowiek-komputer, gdzie program śledzi punkt skupienia wzroku, ruch gałek ocznych oraz rozmiar źrenic osoby badanej. Jedną z najpopularniejszych metod jest rejestracja wideo aktywności wzrokowej za pomocą urządzeń zamontowanych na głowie (eyetracking mobilny) i umożliwiające przemieszczanie się badanego lub umieszczonych zdalnie (remote eyetracking) np. na biurku, czasem zintegrowane z monitorem.

Uzyskany materiał badawczy używany jest w późniejszej analizie zapisu aktywności wzrokowej i łączony z tymi wynikami jako „tło”. Aktualnie,najczęściej stosuje się kamery podczerwone, które ułatwiają identyfikację źrenicy oraz lokalizację odbicia rogówkowego, pozwala to na określenie wektora patrzenia.

W naszym Centrum na Sosnowej mamy taki system, który został stworzony przez grupę NeuroDevice , w celu wczesnej diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jest to system, który na podstawie oglądanego przez dziecko specjalnego filmu, pozwala szukać markerów nieprawidłowości percepcji wzrokowej związanej z ASD, a także wieloma innymi jednostkami chorobowymi . System ten dostarcza wielu danych i jest cały czas w opracowaniu. Dzieci uwielbiają film diagnostyczny, a my możemy śledzić wiele parametrów, opisujących psychologię i widzenie dziecka . Ciągle szukamy ochotników do badania w wieku od 18 miesiąca życia do 5 lat , bez względu na wstępną diagnozę . Stworzenie bazy danych umożliwi naukowcom opracowanie dalszych wykładników diagnostycznych, mogących pomóc wielu dzieciom nie tylko z ASD.

Dzisiejszą gwiazdą była Oliwka ( 3,5 roku) , która jak widać ma „piękny wzrok „ ❤️❤️❤️ Miłego oglądania!

Zostaw komentarz